انواع پشم سنگ

درباره پشم سنگ، انواع پشم سنگ، قیمت پشم سنگ، پشم شیشه، انواع پشم شیشه، پشم سنگ تخته ای و کاربرد ها و مزیت های آنها و خصوصیات پشم سنگ

پشم سنگ چیست ؟

پشم سنگ  یک عایق جذب صوت و عایق گرما و سرما می ‌باشد که از گرما دیدن  سنگ بازالت به دست می‌آید . پشم سنگ شبیه به پنپه ای می باشد که نرم است و سبک و آتش نمی گیرد و از گسترش آتش جلوگیری میکند .

امروزه پشم سنگ نیز از فرآیندی مانند آتشفشان تولید می شود و از یک فناوری که توسط انسان اختراع شده است و حدود 1600 درجه سانتیگراد ذوب شده و به الیاف تبدیل میشود با استفاده از رزین و روغن به هم متصل می شود و به شکل های مختلف در می آید و به محصولی بی نظیر تبدیل می شود که به آن پشم معدنی یا پشم سنگ گفته می شود.

انواع پشم سنگ کاربرد ها و مزیت های زیادی دارد که انسان توانسته به آن پی ببرد و از آنها در عایقکاری ساختمان استفاده کند.

الیاف پشم سنگ می تواند تا بیش از 1000 درجه سانتیگراد گرما را تحمل کند و ذوب نشود و می تواند محلی را که آتش گرفته گسترش آتش را بسیار کند کرده و مانع گسترش آتش شود.

عملا" همه جای ساختمان را میتوان با پشم سنگ عایق کاری کرد دیوار ها سقف ها و کف ساختمانها و مزا یای زیادی در مورد جذب صدا و غیر آتش گیر بودن نیز دارد . پشم سنگ به خاطر معدنی بودن از کپک و پوسیدگی و قارچ در امان می باشد.

مزایای اصلی پشم سنگ حفاظت از آتش میباشد و پشم سنگ از مواد غیر قابل احتراق می باشد که می تواند به طور کامل الزامات مقررات حفظت از آتش را برآورده کند.

عملکرد احتراق بستگی به میزان تراکم پشم سنگ دارد .پشم سنگ دارای هدایت حرارتی کم و عایق حرارتی عالی می باشد عایق حرارتی از ویژگیهای اساسی پشم سنگ می باشد .رسانایی گرمایی معمولا بین 03/0 تا 047/0 وات بر متر k می باشد.

دیگر مزایای اصلی پشم سنگ عملکرد عایق صدا می باشد .محصولات پشم سنگ داراری عایق صدا و جذب صدا خیلی عالی عمل می کند و بسیار عالی می باشد .

هنگام عبور امواج صوتی اصطکاک به دلیل مقاومت در برابر جریان ایجاد می شود به طوری که صدا را تا حدی جذب می کند و مانع انتقال صدا می شود.

 پشم سنگ به چه شکلهایی تولید می شود و چه کاربردهایی دارد ؟

پشم سنگ به شکلهایی تخته ای و یا پانلی و به شکل لوله ای و فله ای و رولی و یا پتویی دردر تراکم و یا دانسیته های مختلف در  می آید و هر کدام به مصارفی خاصی دارند و تا حد زیادی به صرفه جویی در انرژی کمک می کنند.

 1. پشم سنگ رولی

 2. پشم سنگ تخته ای

 3. پشم سنگ لوله ای

 4. پشم سنگ توری دار

کاربرد پشم سنگ :

عمده کاربرد پشم سنگ در عایق حرارتی و ایمنی در برابر آتش  و عایق صدا می باشد این خصوصیات پشم سنگ را یه ماده عایق ایده آل برای نیروگاه ها و پالایشگاه ها و  ریخته گریری ها پتروشیشمی ها تبدیل می کند مکانهایی که نوسانات گرما یا دما در آنها زیاد می باشد مانند برق نفت کشاورزی ماشین آلات نظامی حمل و نقل کوره ها دیگها  لوله های سرد و گرم دود کش ها  مورد استفاده قرار می گیرد.

مزیت های پشم سنگ :

 1. غیر قابل احتراق است وآتش نمیگیرد.
 2. وزن پشم سنگ سبک است.
 3. حمل و نقل آن آسان است.
 4. کارکردن با پشم سنگ راحت است.
 5. نصب پشم سنگ  آسان می باشد.
 6. جابجایی آن در حین کار آسان می باشد.
 7. بوی بد و آزار دهنده ندارد.
 8. سازگاری با محیط زیست دارد.
 9. درگرما وسرما میتوان از آن استفاده کرد.
 10. دارای تنوع ضخامت می باشد.
 11. دارای دانسیته یا تراکم متنوع می باشد.
 12. دارای ابعاد متنوع یا گوناگون می باشد.
 13. به اندازه دلخواه میتوان برش داد.
 14. به سهولت برش می خورد.
 15. طول عمر و ماندگاری بالا دارد
 16. با انواع چسبهای صنعتی می چسبد.
 17. به راحتی میتوان آن را پوشش داد.
 18. باعث خورندگی شیئی نمی شود.
 19. فاسد نمی شود.
 20. قارچ و یا باکتری نمی گیرد.
 21. حشرات را از خود دور می کند.
 22. صداگیر است. 
 23. ایستادگی دارد و صاف می باشد.
 24. با میخ پلاستیکی در دیوار قابل نصب می باشد.
 25. کمی قابل انعطاف می باشد.
 26. گرما و سرما را از خود عبور نمی دهد.
 27. پایداری شیمیایی خوب.
 28. 1000 درجه گرما را تحمل کرده و ذوب نمی شود. 
 29. گسترش آتش را کند می کند. 

پشم سنگ رولی یا پتویی در چه مواردی مصرف میشود ؟

پشم سنگ رولی به خاطر انعطاف پزیری خوب و عالی که در برابر ارتعاشات و طرفه جویی در مساحت دارند به طور گسترده برای عایق بندی سقف سولها و مخازن و بویلر ها و کوره ها  تجهیزات گیاهان رسوب دهندها و سایر تجهیزات مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگیهای پشم سنگ رولی سبک بودن استحکام و محافظت از حرارت نصب آسان و انعطاف پذیری خوب و عالی در برابر سرو صدا گرما و آتش استفاده از آن را افزایش داده و اندازه بازار آنها را بزرگتر می کند.

پشم سنگ تخته ای یا پشم سنگ پانلی در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد ؟

پشم سنگ تخه ای به علت بالا بودن چگالی آنها مقاوم در برابر آتش و ضد صدا بودن آن در دیوار ها ی ساختمان در ساندویج پانل ها و در سقف و کف ساختمانها در پارتیشن ها مورد استفاده قرار می گیرد .

استفاده از پشم سنگ پانلی یا تخته ای در ساندویج پانل یا در دیوار ساختمان کمک می کند طول عمر ساختمان به طور طبیعی دوام و پایداری خود را حفظ کند .

پانل پشم سنگ به خاطر ساختار فیزیکی ومنحصر فردی که دارد تحت تاثیر تغیرات گرما و رطوبت قرار نمی گیرد و مالک می تواند در گرما و سرما در هزینه ها صرفه جویی کند. و از انرژی کمتری برای گرم کردن یا خنک کردن خانه استفاده کند . 

نصب پشم سنگ تخته ای آسان بوده و در ساخت و ساز و عایقکاری  کار به سرعت پیش می رود مخصوصا در دیوار پیش ساخته کناف و دیگر دیوار های سنتی .

پانل پشم سنگ داراری مقاومت بالاتری و کشش  و کمی دارای انعطاف  هستند .وزن عایق پشم سنگ بستگی به کاربرد آن دارد برای دیوار اغلب با وزن یا دانسیته 80کیلو گرم در متر کعب وضخامت 5 سانت مورد استفاده قرار می گیرد.

 پشم سنگ تخته ای یا پانلی با دانسیته متوسط یا نیمه سخت در کجا مصرف می شود ؟

پشم سنگ تخته ای  با چگالی یا دانسیته متوسط یا نیمه سخت یا با مقاومت متوسط برای حفظ حرارت جذب صدا برای دیدار سقف ساختمان مخصوصا پارکینگ طبقه اول دیوار آسانسورها پارتیشن ها اتاقهای کنفرانس مورد استفاده قرار میگیرد.

 پشم سنگ تخته ای یا پانلی با دانسیته بالا یا سخت در کجا مصرف می شود ؟

 پشم سنگ تخته ای یا پانلی با دانسیته بالا برای شرایط مختلف دما بالا و پایین با توانایی تحمل وزن و سفتی در برابر فشار مخصوصا برای حفظ حرارت و عایق کاری کشتی های بزرگ  مخازن های بزرگ  کوره های بزرگ داری گرما مورد استفاده قرار میگیرد.

 

پشم سنک تخته ای مقاوم در برابر دانسیته و یا وزن مخصوص در چه مکانی هایی  استفاده می شود ؟

این نوع پشم سنگ بیشتر درسقف و یا سالن فرودگاه ها و کار گاه های بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد زیرا میتواند بار های زیادی را تحمل کند مخصوصا صدا که بسیار مهم می باشد.

پشم سنگ  عایق بهتری است یا پشم شیشه ؟

بحث های زیادی وجود دار که کدام عایق بهتر است و اطلاعات غلط زیاد در این مورد وجود دارد. هر دو عایق صدا و عایق گرما و سرما و همچنین عایق هر دو عایق الیافی هستند .

جواب این است که بهترین مواد به کاربرد و نیازهای عملکردی خاص بستگی دارد به مقدار .R

مقدار R مقاومت در برابر انتقال گرما ویا حرارات ار قسمت یک جسم به جسم دیگر رااندازه گیری می کنند هرچه مقدار R و یا مقاومت بیشتر باشد مقاومت بیشتر وقدرت عایقکاری بهتری می باشد.

مقاومت R پشم شیشه در حدود 2.7-2.2 و مقاومت R پشم سنگ 3.3-3.0 می باشد.

پس پشم سنگ در جلوگیری از به حدر رفتن گرما از طریق هدایت کمی تاثیر دارد.

برای صدا گیری پشم سنگ بهتر است ویا پشم شیشه؟

مقاومت فشاری در پشم سنگ200کیلو گرم در متر مکعب است ولی مقاومت فشاری پشم شیشه110 کیلو گرم در متر مکعب می باشد.

ازنظر عایق صدا پشم سنگ بهترین گزینه برای صدا گیری در مناطق پر سر و صدا می باشد  به این دلیل که تراکم یا دانسیته پشم سنگ بیشتر از پشم شیشه می باشدو صدای کمتری را عبور می دهد.

پشم سنگ لوله ای چیست و نحوه نصب آن چگونه می باشد؟

پشم سنگ لوله ای با فشرده شدن در قالب لوله و تزریق رزین به الیاف سفت شده وبه صورت لوله ای شکل میگیرد مانند شکل زیر

 یکی دیگر از محصولات پشم سنگ پشم سنگ لوله ای می باشد که در عایقکاری لوله ها مورد استفاده قرار میگیرد. پشم سنگ لوله ای همان طور که از اسم آن مشخص می باشد برای عایقکاری لولها در تاسیسات پتروشیمی و پالایشگاه هاو تاسیسات که حرارت لولها به 250 درجه می رسد مورد استفاده قرار میگیرد وهمچنین در موتور خانه که در لوله ها ایجاد معیان می شود مورد استفاده قرار می گیرد.

پشم سنگ لوله ای جهت جلوگیری از یخ زدگی و تعریق لوله ها و از هدر رفتن انرژی جلوگیری می کند .عایق لوله ای پیش ساخته به سرعت و به راحتی بر روی لوله ها نصب می شود و کار کردن با انها بسیار راحت می باشد.

 

نحوه نصب عایق لوله پشم سنگ:

نحوه نصب آن اینگونه می باشد که در امتداد پشم سنگ لوله ای شکافی وجود دارد باز شده و لوله در داخل پشم سنگ لوله ای قرار می گیرد و سپس عایق لوله بسته می شود و با سیم یا فویل یا کاور آلومینیومی پوشش داده می شود .

پشم سنگ لوله ای با پوشش فویل

پشم سنگ با پوشش ورق آلومینیوم

 

 

عایق کاری سقف با پشم سنگ تخته ای و یا پانلی و یا پشم سنگ رولی  چگونه انجام می شود؟

این کار با تیرچهای چوبی 5 سانت میتوان انجام داد مانند شکل زیر 

بهترین رورش استفاده از سازه های کناف می باشد. شرکت کناف یکی از بزرگترین شرکت های اروپایی می باشد که بهترین روش عایقکاری در سقف را درجهان گسترش داده است . سازه های کناف سبک و مقاوم و کاملا علمی بوده وبهترین روش عایق کاری سقف را با پشم سنگ ارائه داده است .

مزایای عایقکاری با پشم سنگ  تخته ای یا  رولی در کناف چیست ؟

سرعت اجرایی بالا :

اجرای سریع و آسان زیر سازی و صفحات عوامل مهم در سرعت بالای اجرای عایقکاری در سقف می باشد .

اجرای آسان کناف :

اجرای ساختار ها ی خشک تا حدی آسان است که در بسیاری از کشور های دنیا افراد معمولی از جمله ایران افراد معمولی اجزای ساختار را از فروشگاه های مصالح ساختمانی خریداری نموده و با مطالعه دستور العمل های مربوطه و با استفاده از ابزار ساده خود نسبت به اجرای آن اقدام می نمایند.

 

دقت بالا در اجرای عایقکاری با روش کناف :

به دلیل روش اجرایی آسان و استاندارد خطاهای اجرایی و هزینه های ناشی از آن کاهش یافته و عملیات اجرایی با دور ریز بسیار کم مصالح و صرفه جویی در مصالح و عایقکاری و نیروی انسانی و زمان همرا است.

 

عایقکاری با پشم سنگ و کناف و مقاومت در برابر زلزله:

محاسبات نشان می دهد که عایقکاری سقف های کاذب یک پارچه کناف با پشم سنگ به خوبی در برابر شتاب هایی به بزرگی بیش از 0/50g از خود مقاومت و پایداری نشان می دهند .وزن این نوع عایقکاری با پشم سنگ بسیار کم و سبک است .

 

دستیابی به مشخصات فنی مورد نیاز طراح :

با توجه به بهره گیری از اجرای استاندارد و انجام آزمایشات در این نوع ساختارها کمیت های مرتبط با فیزیک ساختمان مانند عملکرد صوتی عملکرد حرارتی و مقاومت در برابر حریق از طریق مدارم فنی شرکت کناف در دسترس می باشد .کمیت هایی نظیر عبور حرارت و صوت و مقاومت در برابر حریق را تحت کنترل در آوردند. امکانی که غالبا برای ساختارهای بنایی وجود ندارند.

 

نحوه اجرا عایقکاری سقف با پشم سنگ تخته ای و یا رولی با استفاده از بزار آلات کناف چگونه می باشد؟

سقف کاذب D112a کناف با پشم سنگ تخته ای یا رولی:

ساختار این سقف شامل یک زیز سازی فولادی سبک با سازه گذاری در دو جهت بوده که پنل ها در یک یا دو لایه بر روی آن نصب می شوند با توجه به عملکرد بالای سقف کاذب D112aمی توان از این نوع سقف کاذب در بسیاری از فضاها ودر طرح های تزئینی متنوع و زیبا استفاده نمود.

آموزش عایقکاری سقف با پشم سنگ و سقف کاذب کناف:

صفحات روکش دار گچی (پنل گچی)

اجزای فلزی :پروفیل های کناف از شکل دهی ورق فولادی گالوانیزه به روش نورد سرد تولید می شوند 

آویز نانیوس: از این قطعه جهت اتصال زیزسازی سقف کاذب به سقف اصلی استفاده می شود .خصوصیات برجسته فنی آویز نانیوس شامل سهولت در سرعت زیاد ود آویز گیری مقاومت در برابر زلزله و ارتفاع آویز قابل توجه (حداکثر 4 متر و حداقل 20 سانتی متر ) می باشد .آویز نانیوس از چهار قطعه تولید شده است.

 1. قطعه اتصال سقفی 
 2. قطعه رابط
 3. قطعه اتصال به زیر سازی 
 4. سوزن تنظیم ارتفاع 
 5. آویز نانیوس به شکل زیر می باشد.

اجزای ساختار براکت :


براکت:  زمانی که فاصله سقف کاذب با سقف اصلی کم است،
آویزگیری کمتر از ۱۰سانتی متر( از این قطعه جهت اتصال زیرسازی سقف کاذب به سقف اصلی استفاده می شود. براکت در دو اندازه، برای سازه های CD60 و F47 تولید و عرضه می شود.

سازه تراز ،سازه سقفی ،قطعه اتصالی طولی

پل:

از این قطعه در سقف های D112a جهت اتصال سازه باربر (فوقانی) به سازه پنل خور (تحتانی) و ایجاد یک شبکه استفاده می شود. این قطعه در دو اندازه، برای سازه های CD60 و F47 تولید و عرضه می شود و ...

قطعه اتصال نیمه:

از این قطعه در جایی که استفاده از قطعه اتصال پل مقدور نباشد، استفاده می شود. این تسعه در دو اندازه، برای سازه های CD60 و F47 تولید و عرضه می شود.

 

سازه لبه (جی بید):

از این سازه جهت ایجاد لبه های صاف و یکنواخت در انتهای آزاد صفحات گچی استفاده می شود. سازه لبه علاوه بر ایجاد لبه های یکنواخت، از لبه های آزاد صفحات نیز محافظت می نماید. یکی از کاربردهای این سازه در فصل مشترک سقف کاذب با دیوارهای کاشی کاری شده می باشد. با استفاده از این سازه، علاوه بر کاهش مشکلات اجرایی در عملیات درزگیری و رنگ آمیزی در فصل مشترک سقف کاذب و سطوح کاشی کاری شده، می توان یک خط سایه زیبا در حاشیه سقف کاذب ایجاد نمود.

 

سازه درز انقطاع:

از این سازه جهت ایجاد درز انقطاع در سقف های پیوسته با وسعت زیاد و یا در محل هایی که یک سقف کاذب باریک بر اثر شکست دیوار ایجاد می شود، استفاده می شود. سازه های درز انقطاع در اقسام مختلف و برای انواع کاربردها تولید می شوند.

 

انواع پیچهای کناف

پیچ های اتصال پنل به سازه کناف  (TN-TB)

از پیچ های نوع TN نوک تیزبرای اتصال صفحات گچی به سازه های با ضخامت تا0/7 میلیمتر و از پیچ های نوع T B (سرمته دار) برای اتصال صفحات گچی به سازه های با ضخامت بیش از 0/7و کمتر از ۲ / ۲۵ میلیمتر استفاده می شود (توضیح این که چنانچه پیچ از دو یا چند لایه فلزی عبور نماید، مجموع ضخامت لایه های فلزی را باید در انتخاب نوع پیچ در نظر گرفت). پیچ های T N و T B در طول های ۲۵، ۳۵، ۴۵، ۵۵ و ۷۰ میلیمتر عرضه می شوند.

 

پیچ های اتصال سازه به سازه کناف(LN-LB):

از پیچ های نوع LN نوک تیز برای اتصال سازه های فلزی با ضخامت تا 0/7میلیمتر به یکدیگر و از پیچ های نوع LB سرمته دار برای اتصال سازه های فلزی با ضخامت بیش از 0/7و کمتر از 25/2میلیمتر به یکدیگر استفاده می شود (توضیح این که مجموع ضخامت لایه های فلزی را باید در انتخاب نوع پیچ در نظر گرفت). پیچ های LN و LB به ترتیب در طول های 9 و 5/9میلیمتر عرضه می شوند.

 

پیچ اتصال سازه به ساختار خشک کناف (FN):

از پیچ های نوع F N (نوک تیز) برای اتصال سازه های فلزی با ضخامت تا 0/7 میلیمتر به ساختار های خشک استفاده می شود. ویژگی این نوع پیچ، سر تخت آن بوده که اجازه می دهد اتصال خوبی میان سازه و سطح زیرین ایجاد شود. اتصال سازه تراز به دیوار خشک در سقف های کاذب کناف، از موارد کاربرد پیچ F N  است. توجه شود که پیچ F N  ، به زیرسازی فلزی ساختار خشک متصل می شود (و نه به لایه پوششی تنها). پیچ های FN در طول های ۳۵ و ۶۵ میلیمتر عرضه می شوند.

 

سقف D112a تصویر شماره1

سقف D112a تصویر شماره 2

سقف D112a تصویر شماره 3